Prožít si nejkrásnější svatební den znovu a znovu? Zdálo by se, že tahle možnost je k nezaplacení. Nabízí vám ji však právě svatební video, kolem kterého se často rojí tolik nelichotivých otázek o ceně jako například „Proč to stojí tolik?! A co je teda v ceně?“ Pojďme si v nich tedy udělat trochu jasněji.

Kolik stojí svatební video?

Výslednou částku za svatební video ovlivňuje spousta věcí – doba, kterou s novomanželi kameraman stráví, forma svatebního videoklipu (krátký × dlouhý) nebo třeba použitá technika. Více se dozvíte v článku Jak vybrat svatebního kameramana.

Jaké je ale cenové rozpětí? U celodenního natáčení se nejčastěji setkáte s hodnotou 10 000-30 000 Kč (často můžete vybírat z několika balíčků).

Rozdíly jsou u jednotlivých kameramanů a společností velké a můžete narazit na nižší i vyšší částky. Pokud vám někdo nabízí svatební video za méně než 10 000 Kč, měli byste se  mít trochu na pozoru. Nízkou cenu si většinou nastaví začínající kameramani. Můžete narazit na začátečníka, který je nadšený a svou práci odvede skvěle – vždyť všichni jsme přeci začínali 🙂 I já jsem před lety, jako absolutní amatér, dostal příležitost a jsem za ni dnes velmi vděčný. Můžete ale také narazit na člověka, který není připraven, neprojevuje ochotu a celkově působí neprofesionálně. Nekvalitní výsledek tomu pak bohužel odpovídá a vám zbudou jen oči pro pláč….

Oproti tomu skutečný profesionál si řekne za svatební videoklip třeba i 50 000 Kč, a to jednoduše proto, že své práci věří.

Cena svatebního videa - Petr Ševčík
foto: Pavel Malaník

Co je zahrnuto v ceně?

Zaznamenáním vašeho velkého dne práce kameramana nekončí, ale začíná. Když si pronajmete DJ, bude se starat o ozvučení dle domluvy, na konci si sbalí výbavu a odjíždí s čistou hlavou domů. Svatební kameraman a koneckonců i fotograf však na zakázce nepracují jen ve vaší přítomnosti, naopak se jí věnují především v následujících týdnech a měsících. Z ohromného množství materiálu totiž chtějí vybrat ty nejlepší momenty a poskládat z nich dokonalé puzzle vaší svatby.

Svatební video - Andrea a Petr - Petr Ševčík
foto: Pavel Malaník

Z jakých položek se tedy obvykle skládá výsledná částka?

 • natáčení zpravidla celého svatebního dne + cesta (pokud je vámi vybraný kameraman z druhého konce republiky, stráví za volantem třeba i 8 hodin, a to není málo)
 • úpravy v postprodukci 30–50 hodin (někdy i více) – výběr záběrů a hudby, samotný stříh videa
 • profesionální výbava
  • kamera/fotoaparát, objektivy, velkokapacitní úložiště, našlapaný notebook/PC, který s přehledem zvládne stříhání videí – bez toho se neobejde žádný svatební kameraman
  • dron, zákonné pojištění a licence – pokud chcete kvalitní záběry s opravdovým nadhledem
  • opotřebení techniky, výměna za modernější kousek a občas i nějaký ten servis
 • licence pro skladby do videa, grafické programy (až 20 000 Kč ročně)
 • v případě záběrů z dronu: zákonné pojištění dronu, letecké zkoušky a licence
 • nezapomínejte také na to, že kameraman je zpravidla živnostník jako každý jiný, takže i on odvádí sociální a zdravotní pojištění a daň z příjmu
 • zkušenosti a praxe – k nezaplacení

Opravdový profík však na sebe klade ještě vyšší nároky. Účastní se třeba školení a veletrhů, na kterých čerpá nové impulsy. Pracuje sám na sobě a ví, že je vždy co zlepšovat. S takovým člověkem je pak radost spolupracovat.

Zajímá vás, jaká je cena svatebního videa v případě mé maličkosti? Kontaktujte mě prosím, rád pro vás vytvořím nabídku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *